mobile menu toggle Pradžia
*s*
lt
en

Šeimos gydytojas

Šeimos gydytojas – pirmasis gydytojas

Šeimos gydytojas ne tik pamatuoja kraujospūdį ar išrašo vaistų. Ko gero daugelis nežino, kiek daug kompetencijų yra priskirta šeimos gydytojams ir kiek daug šie specialistai turi žinių ir įgūdžių. Juk įgyvendinti šeimos medicinos principus, dirbti pagal šeimos normos reikalavimą, reiškia stebėti visų amžiaus grupių gyventojų sveikatą, konsultuoti juos bet kokiais sveikatos klausimais. Šeimos gydytojas ne tik tiria, gydo, padeda surasti reikalingą specialistą, bet ir pataria, kaip sveikai maitintis, sportuoti, primena, kada reikia pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. Neaiškiais atvejais – siunčia pacientus specialisto konsultacijai ar į ligoninę.

Paciento teisė pasirinkti šeimos gydytoją

Kiekvienas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas gyventojas gali laisvai pasirinkti arčiausiai jo gyvenamosios vietos esančią arba jam patogiau pasiekiamą sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, medicinos centrą ar šeimos gydytojo kabinetą bei  šeimos gydytoją arba šeimos gydytojo komandoje dirbantį gydytoją.

Gydytojo pasirinkimo tvarką nustato gydymo įstaigos vadovas. Norit pasirinkti šeimos gydytoją reikia atvykti į gydymo įstaigą ir pagal gydymo įstaigoje nustatytą tvarką parašyti prašymą ir pasirinkti šeimos gydytojo paslaugas teikiantį gydytoją. Pas tą patį šeimos gydytoją gali lankytis visi šeimos nariai. Jei paciento netenkina pasirinkta pirminės sveikatos priežiūros įstaiga – ją galima pakeisti ir pasirinkti kitą. Be to, pacientas turi teisę pakeisti gydytoją, t. y. pasirinkti kitą šeimos gydytoją toje pačioje įstaigoje. Jei gydymo įstaigoje keičiasi šeimos gydytojas – gydymo įstaiga turi apie tai pacientą informuoti.

Tuo tarpu, jei pacientui reikalinga būtinoji pagalba – ji turi būti nemokamai suteikta visose sveikatos priežiūros įstaigose visiems pacientams, kur jie bebūtų. Prisirašymas prie gydymo įstaigos šiuo atveju nesvarbus. Pavyzdžiui, jei būtinosios medicinos pagalbos reikia Šiauliuose, nors žmogus ir iš Joniškio, jam ši pagalba turi būti suteikta artimiausioje gydymo įstaigoje.
Šeimos gydytojo paslaugos teikiamos visą parą

Verta žinoti, kad visos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos turi užtikrinti prie jų prisirašiusiems pacientams nepertraukiamą (visą parą – tiek darbo, tiek šventinėmis dienomis) šeimos gydytojo paslaugų teikimą. Tiesa, vienos įstaigos šias paslaugas nepertraukiamai teikia pačios (poliklinikoje budi gydytojas), o kai kurios dėl šių paslaugų teikimo yra sudariusios sutartis su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Kad sunegalavus nereikėtų gaišti laiko ligoninės priimamąjame, iš anksto vertėtų pasidomėti, kur teikiamos šeimos gydytojo paslaugos įstaigos, prie kurios jie prisirašę, nedarbo metu (pvz., naktį ar savaitgalį). Pasidomėti galima čia.

Pacientams nepasirinkusiems šeimos gydytojo

Turistai neturintys Europos sveikatos draudimo kortelės, imigrantai, karo pabėgėliai, asmenys turintys leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje, tačiau nėra deklaravę gyvenamosios vietos Joniškio rajono savivaldybėje, būtinąją medicininę pagalbą gali gauti visose Joniškio rajono savivaldybėje esančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau už suteiktas būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas apmoka patys.