mobile menu toggle Pradžia
*s*
lt
en

Skelbimai

Nedeginkime žolės
Nedeginkime žolės

Kaip ir kiekvieną pavasarį atšilus orams ugniagesiai su nerimu stebi orų prognozes. Kai tik pasitaiko gražesnė saulėta diena taip ir padaugėja iškvietimų gesinti degančios žolės ar mieste kūrenamų laužų. 2021 m. Joniškio rajono ugniagesiai į gaisrus, kilusius atvirose teritorijose skubėjo 21 kartą, o tai sudaro net 30,6 procento visų Joniškio rajone kilusių gaisrų. Daugiausia žolės gaisrų Joniškio rajone kilo žmonių pamėgtose pasivaikščiojimo ar poilsiavimo vietose (Joniškio poilsio zonoje).

Nuo liepsnojančios žolės ugnis, genama vėjo, neretai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus, todėl tokių gaisrų padariniai būna neprognozuojami ir skaudūs, padaroma didelė žala gamtai. Deginant žolę žūsta ne tik augmenija ir gyvūnija, sunaikinami žmonių statiniai, tačiau pasitaiko ir žmonių aukų.

Gyventojai neturėtų likti abejingi matydami degančią žolę, o patys ją užgesinti užplakdami liepsną medžių šakomis, užtrypdami ją kojomis, užpildami vandeniu ar žemėmis. Pamačius, kad ugnies patiems užgesinti nepavyks iš karto apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.   

Primename, kad už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 50 iki 300 eurų, o pareigūnai nuo 120 iki 350 eurų baudomis; žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą ir nesiėmę priešgaisrinės apsaugos priemonių gali būti nubausti nuo 30 iki 170 eurų baudomis. Pažeidėjams  gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną šimtą eurų. Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, esant žolės deginimo atvejams, gali taikyti sankcijas išmokant paramą, taip pat už apleistus (nenaudojamus) žemės sklypus gali būti padidintas žemės mokestis.

Savo sodybas betvarkančius gyventojus ugniagesiai įspėja, kad augalinės kilmės atliekas galima deginti tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas ne arčiau kaip 30 metrų iki pastatų. Deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti vandeniu, smėliu ir pan. Tačiau surinkus (sugrėbtus) augalus, jų dalis draudžiama deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose.

Taip pat siekiant sumažinti gaisrų skaičių atvirose teritorijose Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai pasitelkdami miškininkus ir aplinkos apsaugos pareigūnus vykdys reidus atvirose teritorijose darbo dienomis vakarais, bei savaitgaliais.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos
Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija