mobile menu toggle Pradžia
*s*
lt
en

Naujienos

Joniškio garbės pilietės atminimą planuojama įamžinti su kultūra susijusioje vietoje
Joniškio garbės pilietės atminimą planuojama įamžinti su kultūra susijusioje vietoje

Šiemet joniškiečiai minės garsios kraštietės, Joniškio garbės pilietės, poetės Onos Mikalauskienės 95-erių metų jubiliejų. Deja, ši graži data bus minima be 2017 metais Anapilin iškeliavusios poetės. Nors jau kurį laiką O. Mikalauskienės nėra šalia mūsų, tačiau jos indėlis į rajono kultūros gyvenimą yra nepamirštas iki šiol.

Balandžio 27 dieną posėdžiavusi Joniškio rajono savivaldybės kultūros ir meno taryba aptarė vietą, skirtą šviesiam Joniškio garbės pilietės, poetės O. Mikalauskienės atminimui įamžinti. Dėl vietos memorialui-skulptūrai statyti be kultūros ir meno tarybos narių posėdyje diskutavo Joniškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja, rajono vyriausioji architektė Daiva Bičkienė, savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Asta Žilinskienė, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė.

Posėdžio metu aptartas Joniškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjos, vyr. architektės Daivos Bičkienės pasiūlymas skulptūrą statyti žaliojoje zonoje tarp Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos ir Joniškio kultūros centro estrados (Martyno Mažvydo akligatvio teritorija).

Toji vieta yra lankoma joniškiečių, joje vyksta daugelis Joniškio rajono kultūros renginių, šalia – suoleliai, grafitis, vaizduojantis senąją Joniškio miesto panoramą, akmeninės skulptūros, netoliese – Joniškio kultūros centras, parkas. Be to, planuojama skulptūrą gaminti iš akmens, tad ji neišsiskirs iš bendro skulptūrų ansamblio, esančio minėtoje teritorijoje, konteksto. Pasak D. Bičkienės, M. Mažvydo akligatvio teritorija yra apsupta kultūros ir meno įstaigų, netoliese parkas. Tai visuomeninė poilsio erdvė, ypač mėgiama miesto gyventojų ir svečių.

Akcentuota ir tai, kad pats akligatvio pavadinimas siejasi su pirmosios lietuviškos knygos autoriumi, rašytoju, kuris, kaip ir O. Mikalauskienė, skleidė rašytinio lietuviško žodžio šviesą. Rajono vyriausioji architektė sakė, kad būtent už kūrybinę veiklą, krašto kultūros turtinimą O. Mikalauskienei 2004 metais ir buvo suteiktas Joniškio garbės piliečio vardas.

Tad, ši vieta turi sąsajų su šviesios atminties kraštiete, kuri buvo rajono kultūros atstovė. Posėdyje svarstyta, kad žalioji erdvė, kurioje planuojama statyti meninį akcentą, skirtą Joniškio garbės pilietės atminimui įamžinti, būtų atskirta nuo šalia esančios automobilių stovėjimo aikštelės, reikėtų vieną pusę žaliosios zonos apsodinti žydinčiais augalais ar gėlėmis. Augmenija paslėptų aikštelėje statomų automobilių vaizdą.

Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjos išsakytai nuomonei pritarė ir Joniškio literatų klubo „Audruvė“ prezidentė Alina Jonaitienė. „Mes, klubo nariai, dar kartą pasivaikščiojome po Joniškio miestą, ieškodami tinkamos vietos mūsų krašto poetei įamžinti.

Iš visų galimų įamžinimo vietų M. Mažvydo akligatvio teritorijos žalioji erdvė yra pati tinkamiausia. Ji šviesi, erdvi, netoliese yra suoleliai, kur galima prisėsti ir paskaityti mėgiamą knygą. O juk šviesios atminties Onutė buvo poetė, knygos bičiulė, į Joniškį vis pakviesdavusi atvykti rašytojus ir poetus, „Poezijos pavasario“ dalyvius.

Be to, beveik visi klubo „Audruvė“ renginiai vykdavo Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokykloje, kuri yra visai šalia planuojamos įamžinimo vietos. Pats klubas yra registruotas Joniškio kultūros centre. Manau, kad ši vieta yra tinkama“, –  kalbėjo A. Jonaitienė. 

Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė kalbėjo, kad pradžioje buvo minčių pastatyti suolelį šalia namo, kuriame gyveno poetė, vėliau svarstoma galimybė pastatyti meninį akcentą šalia istorinės miesto parduotuvės „Eglė“ (Livonijos g.), galų gale su rajono architekte D. Bičkiene diskutuota M. Mažvydo akligatvio teritorijoje numatyti vietą įamžinti O. Mikalauskienės atminimą. „Aš pasiūliau būtent šią vietą, kurią galėtų puošti meninis akcentas“, –  sakė bibliotekos direktorė.   

Kai kurie Joniškio rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos nariai pastebėjo, kad jei bus pritarta rajono vyr. architektės pasiūlymui, tai didžiųjų miesto renginių metu, kaip pavyzdžiui, Joniškio miesto dienos šventės metu, būtų galima iš meno mokyklos pastato leisti įrašus su skaitomais O. Mikalauskienės poezijos tekstais.

Prieš teikdama projekto paraišką, Joniškio rajono savivaldybės J. Avyžiaus viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja Vijoleta Kuprevičienė būsimos skulptūros autoriui M. Jankauskui, kuris kažkada gyveno Joniškio rajone ir yra susipažinęs su miesto erdvėmis, išsiuntė galimas įamžinimo vietos nuotraukas. Jis pateikė meninio akcento eskizą. Jei biblioteka gaus finansavimą projektui įgyvendinti, eskizą bus galima koreguoti. 

Joniškio rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos nariai palankiai įvertino rajono vyr. architektės D. Bičkienės, bibliotekos direktorės J. Šimkevičiūtės motyvuotą siūlymą dėl Joniškio garbės pilietės O. Mikalauskienės atminimo įamžinimo vietos ir posėdžio metu vienbalsiai pritarė minėtam pasiūlymui. Jei Joniškio rajono savivaldybės J. Avyžiaus viešoji biblioteka gaus finansavimą projektui įgyvendinti, tai meninis akcentas turėtų atsirasti M. Mažvydo akligatvio žaliojoje zonoje.

Nedideliam meniniam akcentui–skulptūrai sukurti ir pastatyti reikalinga 2000-3000 eurų suma. Pagal turimus finansinius išteklius priklausys ir pačios akmeninės skulptūros dydis. Šiuo metu miesto biblioteka pateikė projekto paraišką Lietuvos kultūros tarybai.

 Joniškio rajono savivaldybės administracija
Daivos Bičkienės nuotrauka