Joniškio rajono savivaldybė
2019 m. rugsėjo 17 d., antradienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Šventė Skaistgiryje: nuo parodos iki kraštiečių suėjimo

Šventė „Žolės žalumas – vasarai, dainos skambumas – tėviškei“ Skaistgiryje jau tapo tradicine. Šiemet šventė prasidėjo Edvino Šiaučiūno autorinės fotonuotraukų parodos „Ką mato paukščiai“ atidarymu.

Edvinas augo Skaistgirio apylinkėse, baigęs Skaistgirio gimnaziją išvyko studijuoti. Studentas savo gimtinės nepamiršo. Grįžęs namo, laisvą valandėlę stveria fotoaparatą, droną ir į gamtą. Čia Edvinas įgauna jėgų, sustabdo akimirkas, gimsta literatūrinis žodis. Vaikinas sako profesionalia fotografija susidomėjęs prieš porą metų, o fotografija iš drono tik prieš metus. Nuo vaikystės traukte traukė fotografija.

Parodos pristatyme dalyvavusi jo lietuvių kalbos mokytoja Dijana Kalnienė sakė, kad Edvinas ne tik fotografas, jis ir puikus literatas. Būdamas moksleivis dalyvavo respublikiniame literatų konkurse ir iš jo grįžo su pirmos vietos apdovanojimu.  Iš dvidešimt respublikos mokyklų dalyvavusių šimtui literatų fortūna nusišypsojo būtent Edvinui. Tą dieną Edviną sveikino rajono meras Vitalijus Gailius, seniūnė Virginija Kaikarienė, gimnazijos mokytojai, giminės. Paroda Skaistgirio kultūros namuose džiugins dar ne vieną dieną.

Pasidžiaugus Edvino sustabdytomis akimirkomis, stabtelėjus įsiamžinti prie po galiūnu ąžuolu įkurdintos foto sienelės, skirtos vietovardžių metams paminėti, skaistgiriečiai ir miestelio svečiai  skubėjo į J. Viliūno parką kur iškeltos vėliavos skelbiančios šventės atidarymą. Atidarymo metu sveikinimo žodį tarė savivaldybės meras Vitalijus Gailius, seniūnė Virginija Kaikarienė pasidžiaugusi nuveiktais darbais atnaujinant J. Viliūno parko vasaros estradą ir erdves prie seniūnijos pastato , padėkojo buvusiam merui Gediminui Čepuliui.

Išsekus svečių sveikinimams, Joniškio kultūros centro Skaistgirio skyriaus saviveiklininkai vadovaujami Birutės Dauginytės ir Vidos Norkuvienės, bei Skaistgirio gimnazijos bendruomenės šokėjai vadovaujami Andriaus Petkausko pynė dainos, literatūrinio žodžio ir šokio pynę. Gausus rėmėjų būrys susirinkusiems dovanojo Laisvos ir „Džentelmenų““ grupės koncertus, Pagal Skaistgirio miestelio bendruomenės projektą šventėje koncertavo Romas Dambrauskas.

Žolinių dieną iš pat ryto skverelyje „Nykstančių kaimų šviesa“ išnykusių kaimų sugrįžę vaikai, anūkai, dar menantys savo protėvių kaimus, prie stogastulpių kūrė žolynų kompozicijas. Vidudienį Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčios varpai kvietė į Šv. Mišias.

Sugrįžę kraštiečiai, parapijos tikintieji maldose dėkojo gamtai, prisiminė savo kaimo kaimynus. Parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis pašventino atsineštus žolynus. Homilijos metu priminė kas tai yra Žolinių šventė ir kuo ji svarbi kiekvienam tikinčiajam. Po Šv. Mišių pasisveikinę kaimynai, akimis būryje suradę senai matytus vaikystės draugus sėdo prie stalų pašnekesiui, prisiminimams.

Joniškio kultūros centro Skaistgirio saviveiklininkai parengė teatralizuotą programą „Kur tas kelias, kur kadaise ėjau...“, (režisierė Vida Norkuvienė). Iš kiekvieno kaimo ėjo žmonės nešini to kaimo išskirtinumu ir dėjo išmintį, žolynus, javo varpas į kraičio skrynią, vaišes ant stilizuoto stalo dengto lino staltiese.

Skaistgirio miestelio bendruomenė visus vaišino plovu, kurį virė Skaistgirio krašto marčios Birutės Ginkuvienės vadovaujamas virėjų kolektyvas. Ilgai netilo bičiuliški pokalbiai, ne vieno gerklėje strigo žodis, skruostu ritosi ašara prisilietus prie nebylaus stogastulpio skirto gimtojo kaimo atminimui.

Gaila kaimynai, vaikystės draugai, protėviai jau nebeprakalbės, jie ilsisi kaimų kapinaitėse ir ten už šios akmeninės tvoros,- mostelėję ranka į kapinių pusę sakė kalbinami kraštiečiai atvažiavę iš Kauno, Panevėžio ir kitų Lietuvos vietovių.  Gausiausiai susirinko Daujočių kaimo palikuonių. Gal būt todėl, kad daugiausia jų likusių Skaistgirio krašte, o gal protėviai įskiepijo meilę ir pagarbą gimtinei.

Skaistgirio Šv. Jurgio parapija ir Joniškio kultūros centro Skaistgirio skyrius dalyvaujantys respublikiniame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“ renginių metu sutiktiems priminė kaip saugiai elgtis kelyje, neturintiems dovanojo šviesą atspindinčias priemones, pasakojo apie jų svarbą kiekvieno gyvenime.  

Vida Urbonienė
Autorės nuotraukos

 

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook