Joniškio rajono savivaldybė
2017 m. gegužės 23 d., antradienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Artėjant Užgavėnėms

Užgavėnės – viena archajiškiausių lietuvių tradicijų. Užgavėnės yra ne šventė, o tik išskirtinė metų diena, baigiamasis pokalėdinio mėsėdo linksmybių akcentas. Netgi ankstyvos Užgavėnės buvo laikomos pavasario pradžia ir įvairiais veiksmais stengtasi paspartinti pavasario pradžią, arimą ir vasarojaus sėją.

Javo dygimui reikia šilumos ir drėgmės, todėl ir stebėta, koks Užgavėnių oras: jei sausa – būsiąs sausas pavasaris, jei drėgnas, manyta, kad bet kokioje žemėje pasėti javai gerai užderės. Kiekvienas Užgavėnių veikėjas buvo siejamas su magija, žemės atbudimu, derliaus gausumu, stalo sotumu. Užgavėnių elementai – tai gausios vaišės, važinėjimasis, Morės vežiojimas, įvairūs persirengėliai, žiemos kova su pavasariu („Lašininskis“ ir „Kanapinskis“), laidotuvių ir vestuvių inscenizavimas.

Laistymasis vandeniu reiškia atšilimą, sniego virtimą vandeniu, o Morės vežiojimas ir deginimas kėlė tikėjimą, kad blogis atgims geresniu, tobulesniu. Užgavėnės – triukšmingos, linksmos, kupinos vaidybinės išmonės karnavalas, persirengėlių vaikštynės su šokiais, dainomis ir pokštais. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas sočiam pavalgymui, nes tai turėjo nulemti visų metų sotų stalą, todėl per Užgavėnes reikia daug kartų ir labai sočiai valgyti. Joniškio apylinkėse Užgavėnių dienai žmonės ruošia visus mėsiškus valgius: pusryčiams kumpį su kopūstais, pietums – „lašiniuočius“, vakarienei kepa „pampoškas“.

Smagiausios Užgavėnės kur šurmuliuoja įvairūs personažai: jaunavedžiai, kurie reiškė vaisingumą, arklys – dviejų vyrų kojomis trypiantis ožys, kaip vaisingumo simbolis, žemė turi duoti geresnį derlių, meška, lokys, vilkas ir kiti žvėrys – laiduoti žvėrių dauginimąsi, gervė – pavasario pranašė, „čigonai“, „ubagai“, „gydytojai-vengrai“, „žydai“ – dažnai su kupromis ir baisiomis kaukėmis, kurie žiloje senovėje buvo kaip apeigų atlikėjai, „giltinė“, besišvaistanti dalgiu, „velnius“, kurie ant odos rašo žmonių nuodėmes...

 Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus darbuotojai ir Joniškio kultūros centro folkloro „Kupars“ kolektyvo nariai nuo vasario 1 d.  rengė edukacinius užsiėmimus: mokė linksmų Užgavėnių dainų, šokių, žaidimų, supažindino su pokalėdinio mėsėdo tradicijomis, mokė pasigaminti Užgavėnių kaukes. Tikimasi, kad šiemet edukacinių užsiėmimų dalyviai, kurių buvo apie  260, džiugins savo išmone, kūrybiškumu, persirengėlių kaukių įvairove. Džiugina tai, kad mokyklų, darželių vadovai, mokytojai, auklėtojai aktyviai atsiliepia į kultūros darbuotojų rengiamus šviečiamuosius, etnokultūros tradicijas populiarinančius užsiėmimus.

Mėsėdo laikotarpis prasideda jau sekmadienį, o Užgavėnių dieną, vasario 21 d., patartina daug vaikščioti, važinėti rogėmis, krėsti pokštus, dainuoti, šokti, būti linksmiems, lankyti kaimynus, draugus, daug juoktis, nes juokas  ilgina žmogaus gyvenimą, juoko bijo net piktosios dvasios.

Rajono etninės kultūros globos tarybos informacija

 

Edukacinių užsiėmimų metu

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook

 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Gegužė
    2017