Joniškio rajono savivaldybė
2018 m. rugsėjo 19 d., trečiadienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
 
Kuriamas ankstyvosios pagalbos vaikui ir šeimai modelis

Įgyvendinant Lietuvos savivaldybių asociacijos vykdomą projektą „Vaiko teisių užtikrinimo ir pagalbos vaikui ir jo šeimai stiprinimas Lietuvos savivaldybėse: Ankstyvosios intervencijos modelis“, kurį iš dalies finansuoja Norvegijos finansiniai mechanizmai, nuo liepos vidurio rengiami mokymai kiekvienos savivaldybės specialistams, susijusiems su vaiko gerove ir saugumu.

„Mokymuose buvo pabrėžiama ankstyvosios prevencijos svarba, kai pagalba vaikui ir šeimai, kurioje jis auga, pradedama teikti tik apčiuopus pirmąsias jo gerovei ir saugumui grėsmės apraiškas, o ne tada, kai kyla didesnės problemos“, – įspūdžiais apie mokymus dalijasi Joniškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Aušra Lukšaitė Lapinskienė.

Jos nuomone, ankstyva prevencija gali padėti sumažinti problemų šeimose  skaičių, o kylančios galbūt nebus tokios aštrios, kokių nutinka šiandien.

Per mokymus pristatomas ir įgyvendinant projektą rengiamas ankstyvosios intervencijos modelis.

Šio modelio rengimo vadovės uždarosios akcinės bendrovės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“  vyr. konsultantės  Jūratės Griciūtės teigimu, Lietuvoje kuriamas naujas kiekvieno vaiko gerovės ir reikiamos pagalbos užtikrinimo įrankis, keičiantis požiūrį į vaiką ir jo šeimą, pabrėžiantis vaiko poreikių tenkinimo svarbą. Vadovaujantis Norvegijos ir kitų užsienio šalių patirtimi kuriamo modelio esmė – orientacija ne į problemas, bet į rizikų vertinimą, kad būtų kuo anksčiau pastebėti požymiai, rodantys, jog tam tikroje srityje gali būti grėsmė vaiko gerovei.

Pirmieji susipažinimai su baigiamu rengti ankstyvosios intervencijos modeliu specialistams sukelia įvairių minčių. „Modelis pernelyg utopinis. Daug laiko ir energijos tektų skirti įvertinimo lentelėms pildyti, todėl realiam darbui su vaiku, šeima laiko liks mažiau.

Tai primena medicinos sistemos neigiamus aspektus, kai gydytojas turi prirašyti krūvą dokumentų, užpildyti popierinių ir elektroninių formų, o ligoniui laiko skiria vos porą minučių. Neaišku, kas pagal modelį būtų tie atvejo vadybininkai – ar šios funkcijos būtų primestos jau dirbantiems specialistams, jei taip, tai kokiems, jei ne – ar būtų priimami nauji darbuotojai, dėl ko didėtų biurokratinis aparatas, o reali nauda labai abejotina“, – svarsto  Aušra Lukšaitė Lapinskienė ir priduria, kad šį modelį jį bandė pritaikyti tik įsivaizduojamam vaikui..

Kaip buvo pabrėžta rugsėjo 20 dieną vykusiame projekto stebėsenos komiteto posėdyje, kuriame buvo apžvelgti nuveikti darbai, ankstyvosios intervencijos modelis, atsižvelgiant į mokymų dalyvių pastabas ir pasiūlymus, tobulinamas. Be to, baigus projektą ankstyvosios intervencijos modelis bus išbandytas penkiose pilotinėse – Kauno ir Alytaus miestų, Alytaus ir Telšių rajonų ir Elektrėnų – savivaldybėse, o tai leis modelį dar labiau patobulinti ir supaprastinti. Kad darbuotojams būtų paprasčiau modelį pildyti, stebėsenos komiteto posėdyje buvo pasiūlyta jį automatizuoti, kas leistų vietoje naudojant išmanųjį telefoną jį užpildyti.

Įgyvendinant projektą rengiama ir stebėsenos komiteto posėdyje pristatyta ir ankstyvosios intervencijos modelio stebėsenos metodika, kas sudarys galimybes sukurtą įrankį pastoviai tobulinti, nes, kaip pabrėžia J. Griciūtė, net pati tobuliausia metodika turi būti keičiama, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius.

G. Paulikaitės informacija

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook
 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Rugsėjis
    2018